Американський білий метелик та заходи боротьби з ним

16-09-2020 16:24 35
категорія: Актуально


Американський білий метелик (Hyphantria cunea Druru) пошкоджує більш ніж 140 порід плодово-ягідних та лісодекоративних культур, в тому числі яблуні, груші, айву, персики, абрикоси, сливи, вишні, черешні, шовковиці, грецькі горіхи.

У Європу (Угорщину) метелик був завезений випадково з вантажем з Північної Америки у 1939-1940 рр. У 1952 році вид проник у прикордонні райони Закарпаття, а з 1966 року і до Одеської області. Сьогодні шкідника виявлено майже по всій Європі, Азії, Америці.

Американський білий метелик (АБМ) зимує в стадії лялечки під корою дерев, що відстала, в розвилках гілок, під опалим листям і в грунті на глибині 2-3 см. Розвивається в двох поколіннях. Відродження метеликів із перезимованих лялечок починається у кінці квітня або на початку травня, а літнього покоління – в кінці липня – на початку травня. Масовий виліт метеликів триває 11-14 днів при середніх температурах вище 18 градусів С і продовжується до 20-30 днів. Довга і холодна весна може негативно впливати на розвиток цього шкідника. За таких умов його літ розтягнений у часі, а чисельність незначна, відкладання яєць самками відбувається на 2-3 тижні пізніше, ніж звичайно. Одна самка відкладає на листях до 2000 яєць.

Шкоди рослинам завдають гусениці. Через 1-3 години після відродження з лялечки гусениця починає живлення. Воно супроводжується виділенням павутиння, під його прикриттям гусениця живе колоніями і створює гнізда. Молода гусениця поїдає за день їжі в 5-10-разів більше ваги свого тіла. Дорослі гусениці, які досягли зрілості, сходять по стовбуру дерева на землю і розповзаються в пошуках місць для лялькування ( під відшаровану кору дерев, опале листя). Формування лялечок АБМ проходить в першій половині липня, а їх розвиток продовжується протягом 14-16 діб. Гусениця другого покоління народжується з яєць, відкладених метеликами першого покоління, на початку серпня. В середині вересня гусінь другого покоління АБМ лялькується.

Щоб виявити американського білого метелика, необхідно у другій половині травня та другій половині липня (враховуючи 2 покоління ) шукати яйцекладки з нижньої сторони листя з країв крони дерева. Яйця жовтувато зелені, розташовані купками, розміром 0,5-2 см, прикриті білим пушком. У другій половині липня та з першої половини серпня з’являються по краям дерев павутинні гнізда з гусінню. Розміри гнізда можуть бути від дуже маленьких до одного метра в діаметрі та більше. Метелики літають вночі, а вдень нерухомо сидять на деревах. Лялечки можна знайти під відмерлою корою дерев, у тріщинах та інших укриттях. Вони коричневі, довжиною 1 см.

Шкідник розповсюджується шляхом природних перельотів.

Проти АБМ використовують організаційні, агротехнічні та хімічні методи.

До організаційних заходів відносять зміну шляху руху транспорту, контроль за перевезенням вантажів, контрольні пости. Агротехнічні полягають у зборі та знищенні гусениць та кладок яєць. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На вражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном. Винищувальні заходи передбачають 2-3-кратні обробки гусениць 1-3-го віків інсектицидами з інтервалом 7-10 днів. Для цього використовують, як біологічні препарати, так і хімічні. Обробку необхідно проводити 1-2 рази проти кожної генерації з інтервалом 7-8 днів. Шкідливість гусениць обох поколінь триває 90-110 днів, тобто на протязі всього періоду вегетації рослин. Дефоліація насаджень, викликана гусеницями АМБ, приводить до ослаблення та загибелі окремих рослин, особливо при багатократному пошкодженні.
Запити та запрошення
надсилати за адресою: ob.otdel@ukr.net
(Загальний відділ Білгород-Дністровської міської ради)

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
тел. 04849 3-59-40

Білгород-Дністровська міська рада
67700,Україна
м. Білгород-Дністровський
вул. Михайлівська, 56
тел. 04849 2-24-44

Контактний центр:
(цілодобово)
тел. 04848 3-33-33
тел. 067-333-06-23