Нові вимоги щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту на робочому місці

27-02-2019 13:20 438
категорія: Фонд соцстраха


Відповідно до ст. 163 Кодексу законів про працю України та ст. 8 Закону України “Про охорону праці” на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби.

Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

Наказом Мінсоцполітики від 29.11.2018 № 1804 затверджено Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (далі – Мінімальні вимоги). Наказ набрав чинності 15.01.2019, із дня його офіційного опублікування в “Офіційному віснику” № 4. Відповідно, цією ж датою втратило чинність Положення № 53 “Про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту”.

Мінімальні вимоги поширюються на суб'єктів господарювання (як юридичних, так і фізичних осіб, що є роботодавцями) незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які у своїй діяльності використовують засоби індивідуального захисту (далі – ЗІЗ).

ЗІЗ – це всі засоби, які призначені для носіння і використання працівником з метою його індивідуального захисту від одного або більше ризиків, які могли б становити загрозу безпеці та здоров'ю на роботі, а також будь-які пристосування, аксесуари чи змінні компоненти, призначені для цієї мети.

ЗІЗ повинні:

       відповідати ступеню існуючих ризиків для життя і здоров'я працівників та не призводити до будь-якого збільшення рівня цього ризику;

       відповідати існуючим на робочому місці умовам;

       підходити користувачеві після необхідного регулювання.

Вибір ЗІЗ за характером виконуваних робіт роботодавець здійснює з урахуванням класифікації ЗІЗ відповідно до чинних в Україні національних стандартів. Для полегшення вибору таких ЗІЗ роботодавець може користуватись (п. 11 розділу III Мінімальних вимог):

-         орієнтовним переліком небезпек, за яких використовуються додаткові ЗІЗ;

-         орієнтовним переліком робіт, які вимагають застосування відповідних ЗІЗ.

За результатами проведених заходів складають таблицю врахування ризиків для обґрунтування вибору та використання ЗІЗ за формою згідно з додатком 4 до цих Мінімальних вимог.

Облік видачі та повернення ЗІЗ здійснюють в Особистій картці обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Для роботодавців безоплатне забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими ЗІЗ за встановленими нормами є обов’язковим мінімумом безоплатної видачі ЗІЗ.

Отже, порушення цих норм є порушенням законодавства про охорону праці, за що передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій (ст. 43 Закону України“Про охорону праці”).

Начальник Білгород-Дністровського відділення

УВД ФССУ в Одеській області

О.М. Припіяло

 
Запити та запрошення
надсилати за адресою: ob.otdel@ukr.net
(Загальний відділ Білгород-Дністровської міської ради)

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
тел. 04849 3-59-40

Білгород-Дністровська міська рада
67700,Україна
м. Білгород-Дністровський
вул. Михайлівська, 56
тел. 04849 2-24-44

Контактний центр:
(цілодобово)
тел. 04848 3-33-33
тел. 067-333-06-23