Як скасувати контракт з керівником загальноосвітнього навчального закладу, укладений без законних підстав

21-12-2017 15:11 194
категорія: Управління Держпраці


У відповідності до ст. 54 Закон України «Про освіту» від 23.05.1991 р.№ 1060-ХII (далі – Закон №1060), який втратив чинність у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України нового Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 р.№  2145-VIII (далі - Закон № 2145), педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі за контрактом. Обов’язковим контракт був тільки для керівників закладів, що є загальнодержавною власністю.

Законом України «Про загальну середню освіту» як в редакції, що діяла до 28.09.2017 р., так і в чинній після 28.09.2017 р. редакції не передбачено застосування для керівників загальноосвітних навчальних закладів контрактної форми трудового договору.

Що робити у випадку, коли трудовий договір з керівником загальноосвітнього навчального закладу все ж було укладено у формі контракту?

Контракт є особливою формою трудового договору. Одна з відмінностей контракту від трудового договору, полягає у тому, що сферу застосування контракту визначають виключно закони України (ч. 3 ст. 21 Кодексу законів про працю України; далі - КЗпП).

Відповідно до ст. 9 КЗпП умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними. Так, положення контрактів, незаконно укладених з працівниками, не діють, наприклад, у частині щодо встановлення строків дії контракту, додаткових підстав для розірвання (припинення) контракту на підставі п. 8 ст. 36 КЗпП тощо.

Щоб виправити порушення доцільно видати відповідний наказ, зміст якого залежатиме від положень, що містять контракти.

У разі, якщо контракти не містять додаткових пільг та компенсацій порівняно із законодавством, необхідно видати наказ про скасування контрактів, укладених без законних підстав.

Скасування безпідставно укладених контрактів не є зміною істотних умов праці, яка допускається лише у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці.

Якщо роботодавець зацікавлений у збереженні додатково встановлених працівникам пільг, можна скасовувати лише окремі пункти контрактів, що суперечать трудовому законодавству, а самі контракти визнати трудовими договорами, що укладено у письмовій формі на невизначений строк. Для цього необхідно видати наказ про скасування окремих норм контрактів, укладених без законних підстав.

Ст.інспектор ГУ Держпраці в Одеській області І.Б.Сорокін
Запити та запрошення
надсилати за адресою: ob.otdel@ukr.net
(Загальний відділ Білгород-Дністровської міської ради)

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
тел. 8 (04849) 3-59-40

Білгород-Дністровська міська рада
67700,Україна
м. Білгород-Дністровський
вул. Михайлівська, 56
тел. 8 (04849) 2-24-44